Jak zainstalować czcionkę w różnych systemach operacyjnych lub na swojej stronie internetowej?

Instalacja w systemie Windows

Ten system operacyjny rozumie formaty EOT lub TTF jako czcionki systemowe. Najprostszym sposobem jest wybranie żądanego pliku czcionki, kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie podpunktu „Zainstaluj” lub „Zainstaluj dla wszystkich użytkowników”. Potem wszystko stanie się automatycznie. Kilka sekund instalacji i twoja czcionka jest już w twoim systemie i jest dostępna dla wszystkich programów obsługujących czcionki!

Druga metoda jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie możesz się bez niej obejść, gdy musisz dodać dużą liczbę czcionek. Jednak wiele osób uzna to za bardzo wygodne. Otwórz folder C:\Windows\Font i po prostu skopiuj tam pliki czcionek. Ale nie zapominaj, że możesz używać tylko dwóch formatów EOT i TTF.

Trzecia metoda jest trochę podobna do poprzedniej, ale może być preferowana dla wielu użytkowników. Otwórz „Start” i zacznij pisać „czcionka”. Pierwszym punktem, w którym system operacyjny wyświetli monit, jest element „Ustawienia czcionek” lub coś podobnego, jak na poniższym obrazku.

Następnie otworzy się okno, w którym możesz zobaczyć wszystkie czcionki zainstalowane w twoim systemie operacyjnym. U góry, pod tytułem tego okna, znajduje się obszar, w którym możesz przeciągnąć pliki czcionek, a następnie zostaną one zainstalowane w twoim systemie. To wszystko… możesz tego użyć.

Nie zapominaj, że czcionki, które samodzielnie zainstalowałeś w systemie Windows, mogą pojawić się w twoich programach dopiero po ich ponownym uruchomieniu. Ogólnie zalecamy zamknięcie programów Photoshop, Figma, Word i innych edytorów korzystających z czcionek przed zainstalowaniem nowych.

Instalacja na MacOS

MacOs, takie jak Windows, używają tych samych formatów czcionek EOT lub TTF. Czcionki instaluje się równie łatwo, ale ponieważ jest to Apple, istnieje pewien niuans. Tylko Administrator ma uprawnienia do zainstalowania czcionki na komputerze. Niemniej jednak, będąc administratorem lub znając hasło, sama procedura jest dość prosta i wygodna, jak inne rzeczy w tym wspaniałym systemie operacyjnym.
Kliknij dwukrotnie plik czcionki;
kliknij „Zainstaluj”;
poczekaj kilka sekund i gotowe.
Jeśli podczas instalacji działały aplikacje, w których zamierzałeś używać czcionki, należy je ponownie załadować.

Instalacja w systemie Linux

Tutaj wszystko jest takie samo. Formaty są takie same jak w innych systemach operacyjnych – EOT lub TTF. A w samej instalacji jest tylko jedno zastrzeżenie – gdzie zainstalować. Globalnie dla wszystkich lub dla konkretnego użytkownika.

Globalnie wystarczy skopiować pliki do katalogu /usr/share/fonts. Jeśli dla użytkownika, to do folderu .fonts z katalogu domowego konkretnego użytkownika.

W nowych wersjach tego systemu operacyjnego, w szczególności Ubuntu, wszystko jest tak proste, jak w MacOS. Kliknij plik czcionki (*.EOT lub *.TTF) i wybierz „Zainstaluj” w przeglądarce. Gotowy.

Instalacja w różnych programach (Word, Adobe InDesign, Paint, Photoshop, Figma, Sketch i inne)

Jeśli chcesz użyć czcionki w dowolnym ze swoich ulubionych programów, czy to w edytorze tekstu czy grafiki, wystarczy zainstalować czcionkę w swoim systemie operacyjnym, jak opisano powyżej. Następnie uruchom ponownie program i użyj go.

Instalowanie czcionki na swojej stronie

Zainstalowanie czcionki w projekcie internetowym dla początkującego może nie być całkowicie trywialne. Ale to tylko na pierwszy rzut oka. Musisz tylko zrozumieć wzorzec i poprawnie napisać ścieżki do plików w HTML i CSS. Przyjrzyjmy się jako przykład czcionce Open Sans. Po pobraniu archiwum z czcionką w środku otrzymasz kompletny zestaw samych plików czcionek oraz plik CSS stylesheet.css, który zawiera już wszystkie reguły, co znacznie ułatwi korzystanie z czcionki na Twojej stronie.

Najpierw rozpakuj archiwum i przenieś naszą czcionkę do wygodnego folderu do użycia. Niech to będzie

project_directory/fonts/open-sans/content_our_archive.

Następnie w samym pliku HTML napiszemy względną ścieżkę do pliku stylu naszej czcionki. Umieść najlepiej między ….

<link href="fonts/open-sans/stylesheet.css" rel="stylesheet" type="text/css" />

Lub, alternatywnie, dołącz czcionkę do głównego pliku stylu (powiedzmy, że znajduje się w katalogu „css” projektu). Na początku pliku:

@import url("../fonts/open-sans/stylesheet.css"

Wybór drogi zależy od Ciebie. Powodzenia w twoich projektach.